Nasze wozy i przyczepy

Pojazdy ratownicze Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie

Na stanie jednostki znajdują się pojazdy odpowiednie do obsługi zdarzeń na terenie operacyjnym, na którym działamy. Obecnie na wyposażeniu jednostka posiada dwa wozy gaśnicze, ambulans, przyczepę sprzętową oraz dwie przyczepy z łodziami ratowniczymi. Dzięki takiemu sprzętowi możemy interweniować zarówno na obszarze miejskim gminy jak i na obszarach wiejskich i niezabudowanych a także na wodach okolicznych rzek i jezior.

Średni wóz ratowniczo-gaśniczy Renault

Pojazd zbudowany na podwoziu Renault Midlum przez firmę ISS Wawrzaszek rozpoczął służbę w 2012 roku. Mieści 4000 litrów wody, 400 litrów środka pianotwórczego oraz posiada autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę. Jego dopuszczalna masa całkowita kwalifikuje go w pożarnictwie jako wóz średni. Potoczne oznaczenie wozu zgodnie ze strażacką nomenklaturą to GBA 4/32. Numery operacyjne nadane pojazdowi to 569[m]24.

Samochód wyposażony jest między innymi w sprzęt ratownictwa technicznego, drogowego, medycznego, wodnego, wysokościowego, działko wodno-pianowe, instalacje zraszaczy pod podwoziem, wyciągarkę linową czy wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy. Więcej o sprzęcie w jaki wyposażone są pojazdy można przeczytać tutaj. Samochód ten posiada sześciobiegową manualną skrzynię biegów. Instalacja oświetlenia pojazdu uprzywilejowanego oraz sygnalizacja dźwiękowa wykonane są przez firmę Gamet. Jest to najczęściej wyjeżdżający wóz w naszej jednostce, bierze udział zarówno przy akcjach związanych z pożarami jak i przy wszelkich innych miejscowych zagrożeniach.

Ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy Scania

Pojazd zbudowany na podwoziu Scania P370XT przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne rozpoczął służbę w 2024 roku. Mieści 5000 litrów wody, 500 litrów środka pianotwórczego oraz posiada autopompę o wydajności 3200 litrów na minutę. Jego dopuszczalna masa całkowita kwalifikuje go w pożarnictwie jako wóz ciężki. Potoczne oznaczenie wozu zgodnie ze strażacką nomenklaturą to GCBA 5/32. Numery operacyjne nadane pojazdowi to 569[m]23.

Samochód wyposażony jest między innymi w sprzęt ratownictwa technicznego, drogowego, medycznego, wodnego, wysokościowego, działko wodno-pianowe, instalacje zraszaczy pod podwoziem, wyciągarkę linową czy wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy. Więcej o sprzęcie w jaki wyposażone są pojazdy można przeczytać tutaj. Samochód ten posiada automatyczną skrzynię biegów. Na pojeździe zamontowana jest wielopunktowa instalacja oświetlenia pojazdu uprzywilejowanego produkcji Axixtech. Sygnalizacja dźwiękowa składa się z modulatora Whelen HHS3400, modulatora dodatkowego Federal EQ2B, głośników 2x Whelen + 2x Federal AS124. Jest to wóz wyjeżdżający jako drugi do większych pożarów, chociaż jego wyposażenie jest podobne do wyposażenia średniego wozu z niewielkimi różnicami. W naszej jednostce, bierze udział głównie przy pożarach, gdzie występuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę lub akcjach trwających równolegle, gdy pierwszy wóz jest zajęty.

Przyczepa sprzętowa

W 2022 roku z inicjatywy naszych strażaków zakupiona została przyczepa sprzętowa. Większa część została pokryta z dobrowolnie przekazanych przez strażaków pieniędzy. Pozostała część została sfinansowana z darowizn od mieszkańców. Zabudowa przyczepy została wykonana na podstawie projektu naszych strażaków. Przyczepa była na bieżąco modernizowana i wyposażana w sprzęt głównie służący do walki z podtopieniami i pożarami lasów. Numer operacyjny przyczepy sprzętowej to 569[m]P04.

W 2024 roku przyczepa zawiozła dary mieszkańców dla powodzian na południowym zachodzie kraju. W 2022 roku zawiozła dary dla uchodźców z Ukrainy. Na co dzień wyjeżdża do akcji alarmowych - głównie w czasie lokalnych podtopień, ponieważ wyposażona jest w wiele pomp szlamowych o większej wydajności.

Płaskodenna łódź ratownicza

Łódź ratownicza płaskodenna rozpoczęła służbę w styczniu 2023 roku. Formalnie jednostka ta jest własnością PSP i została przekazana w użytkowanie dla naszej jednostki. Przekazanie łodzi było wynikiem przeprowadzonej w 2022 roku przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie analizy zagrożeń m.in. zagrożenia powodziowego. Wynikiem analizy stała się konieczność zakupu takiego sprzętu z wyposażeniem dla 52 jednostek OSP w województwie mazowieckim. Zakup łodzi miał zapewnić zachowanie właściwego potencjału logistycznego podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych, w szczególności powodzi. Łodzie zostały przekazane do wybranych jednostek OSP znajdujących się w sąsiedztwie rzek, włączonych do KSRG, które nie posiadały jednostek pływających tego typu. Numery operacyjne sprzętu to 569[M]Ł4.

Łódź brała udział w niezliczonej ilości ćwiczeń, na których doceniono jej zalety w postaci niezatapialności i stabilności a także możliwości zabrania do 10 osób co sprawia, że jest idealną jednostką do działań ewakuacyjnych i logistycznych w przypadku ewentualnych powodzi. Dobrze spisuje się również na Wiśle, gdzie nasi strażacy ćwiczą między innymi z ratownikami wodnymi z WOPR.

Łódź ratownicza z sonarem

Łódź ratownicza rozpoczęła służbę pod koniec 2024 roku. Wyposażona jest w silnik Mercury o mocy 5KM oraz sonar Lowrance HDS Pro. Ta mała jednostka przeznaczona jest do działań ratowniczych na wodach stojących oraz małych rzekach. Przystosowana jest również do pracy w warunkach zimowych. Sprzęt nie ma nadanych numerów operacyjnych.

Sonar, w który jest na wyposażeniu łodzi może służyć do działań poszukiwawczych na przykład przy utonięciach.

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie, propozycję, uwagi? Zapraszamy do kontaktu.