Rekrutacja

Zasady rekrutacji do Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie

Witaj! W tej sekcji dowiesz się co zrobić, aby zostać strażakiem w naszej jednostce OSP. Z łatwością znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Jakie wymagania muszę spełnić jako kandydat na strażaka OSP?

Wystarczy, że spełnisz te trzy wymogi:

  • Wykształcenie minimum średnie.
  • Niekaralność.
  • Wiek w przedziale 18 - 50 lat.
+dodatkowy atut prawo jazdy kat C.

Czuję, że to coś dla mnie. Co muszę zrobić, aby do was dołączyć?

Przede wszystkim ta decyzja powinna być przemyślana. Świetnie byłoby Cię poznać, przywitać się i pokazać Ci naszą jednostkę przy ulicy Świetlicowej. Dobrze, jeżeli mieszkasz w Konstancinie-Jeziornie w odległości pozwalającej stosunkowo szybko pojawić się w jednostce na wypadek alarmu. Gdy zobaczysz nasz sprzęt i lokalizację, poznamy się i porozmawiamy, poznasz nasze zwyczaje i sposób w jaki działamy powinno być Ci łatwiej podjąć decyzję. Zacznij od napisania do nas wiadomości na kontakt@ospjeziorna.pl lub użyj formularza na dole strony 😊

Aby brać czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych wymagane jest:

  • Przejście odpowiednich badań (darmowe - my załatwiamy skierowanie) nie są trudne po prostu trzeba być w pełni zdrowym 😊
  • Odbycie trzytygodniowego kursu w Komendzie Powiatowej w Piasecznie (zwykle trwa od poniedziałku do piątku w godzinach 16-20 i również jest bezpłatny) Kurs odbywa się zwykle dwa razy w roku. To właśnie na nim w przyspieszonym czasie poznaje się podstawowe tajniki zawodu strażaka.
Jeżeli nie zdążysz podjąć decyzji przed rozpoczęciem kursu to nie jest przeszkodą, aby się do nas zapisać. Kurs możesz odbyć, gdy będzie organizowany następnym razem. Jeździmy nie tylko na akcje ratowniczo-gaśnicze. Często na zabezpieczenia koncertów, pikników, rajdów w Parku Zdrojowym lub na ćwiczenia. Bardzo cennymi osobami w naszym gronie będą osoby posiadające prawo jazdy kat C. Oczekując na kurs możesz poznawać się z naszymi zasadami w OSP, sprzętem, a być może w nietypowych przypadkach jeździć na akcje nie biorąc w nich udziału (jako obserwator). Nie ukrywamy, że okres przed rozpoczęciem kursu w PSP jest dla nas szczególnie ważny i to właśnie w tym czasie zwracamy szczególną uwagę na nowe osoby, to jak podchodzą do spraw związanych z naszą OSP i to jak bardzo są zaangażowane.

Jak właściwie wygląda działalność OSP? Czym to się różni od pracy w Państwowej Straży Pożarnej?

Aby zostać strażakiem Państwowej Straży Pożarnej trzeba przejść dużo dłuższą drogę. Będąc funkcjonariuszem PSP jesteśmy zatrudnieni i otrzymujemy stałe wynagrodzenie. Jest to zwykła, stała praca. Strażacy w Państwowej Straży Pożarnej pełnią swoją służbę w jednostce według kalendarza zmian. Aby dostać się do OSP droga jest dużo prostsza. Sposób wysyłania OSP do zdarzeń różni się od sposobu wyjazdów w PSP. Państwowa Straż Pożarna wyjeżdża w czasie zwykle krótszym niż jedna minuta od zgłoszenia, ponieważ są cały czas w gotowości (wszyscy strażacy znajdują się w budynku gotowi do wyjazdu w każdej chwili). OSP wysyłane jest do zdarzenia przez dyspozytorów pracujących w specjalnych stanowiskach kierowania Państwowej Straży Pożarnej. W znacznym uproszczeniu, gdy ktoś dzwoni po pomoc wybierając numer 998 dyspozytor odbiera zgłoszenie ze wszystkimi koniecznymi szczegółami, a następnie sprawdza na mapie jakie jednostki OSP są najbliżej miejsca zdarzenia. Najbliższe jednostki zostają zaalarmowane przez dyspozytora drogą radiową i właśnie wtedy zaczyna wyć syrena oraz przychodzą powiadomienia na telefon do strażaków ochotników. Strażacy z danej jednostki OSP udają się na wezwanie do swojej siedziby, przebierają się i wyjeżdżają do zdarzenia. Trwa to dłużej, ponieważ strażacy muszą porzucić swoje obowiązki i udać się do jednostki OSP. W zależności od sytuacji na miejsce może być wysłana jedna OSP lub więcej. Często do pomocy jedzie równocześnie zastęp z Państwowej Straży z Piaseczna jednak biorąc pod uwagę wielkość naszego powiatu to właśnie jednostki OSP są wielokrotnie pierwsze na miejscu.

Zadania OSP są identyczne z zadaniami PSP. Na miejscu akcji wykonujemy tą samą pracę i używamy tego samego sprzętu. Pamiętajmy, iż każda straż pożarna czy ta ochotnicza, czy ta zawodowa, jest bardzo ważna. Wzajemnie się one uzupełniają. Zmiany klimatu, nieprzewidywalność natury i rozwój cywilizacji niosą za sobą coraz to nowe zagrożenia, którym służby ratownicze muszą stawiać czoło. By skutecznie walczyć z ich skutkami muszą się nieustannie szkolić, podnosić kwalifikacje, uzupełniać sprzęt oraz sięgać po nowoczesne rozwiązania.
To właśnie z tego powodu dla strażaków ochotników przygotowano wiele kursów takich jak: szkolenia podstawowe(obowiązkowe), szkolenia dowódców oraz szkolenia specjalistyczne w zakresie: ratownictwa chemicznego, technicznego, medycznego, działań przeciwpowodziowych i ratownictwa na wodach (płetwonurkowie, nurkowie, sternicy motorowodni), ratownictwa ekologicznego, z zakresu kierowania ruchem drogowym, dla grup poszukiwawczo-ratowniczych, dla konserwatorów sprzętu ratowniczego. Strażacy mają możliwość nauki na kursach stacjonarnych oraz w systemie e-learningowym.

Wciąż zastanawiam się, czy na pewno nadaję się do służby w OSP?

Jeżeli jesteś osobą, która:

  • Czuje, że w życiu może dać od siebie coś więcej.
  • Lubi działać w zespole lub szuka nowego zajęcia, pasji.
  • Chciałaby nieść pomoc innym.
  • Chce aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu miasta.
  • Lubi zdobywać nową cenną wiedzę i rozwijać swoje umiejętności.
  • Zmęczona jest monotonią codzienności i poczuciem życia z dnia na dzień.
  • Czuje, że straż pożarna to coś dla niej, ale do tej pory nie miała odwagi lub nie wiedziała w jaki sposób i od czego zacząć.

Z pewnością się nadajesz i na takie osoby czekamy :)

Co zmieni się w moim życiu, gdy zostanę strażakiem ochotnikiem?

Niewiele. Twoje życie będzie przebiegało jak dawniej. Poza tym, że w nieprzewidywalnych momentach możesz usłyszeć dźwięk syreny a Twój telefon zacznie alarmować Cię, że ktoś potrzebuje pomocy. Właśnie wtedy, jeżeli możesz powinieneś czy powinnaś zostawić swoje aktualne zajęcie i ruszać do remizy. Działalność w OSP jak sama nazwa wskazuje jest ochotnicza a to oznacza, że nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji za to, że nie pojawisz się na wezwanie. Nikt nie będzie miał pretensji, jeżeli zrobisz sobie kilkumiesięczną przerwę. Do akcji ratowniczej wyjeżdża zawsze 6 strażaków, którzy jako pierwsi pojawili się w remizie. A po nich ewentualnie kolejnych sześciu następnym samochodem. Do naszej straży należy więcej osób. Dlatego, gdy ktoś nie może pojawić się na alarm na pewno będzie ktoś inny. Choć w dzisiejszych czasach zdarza się, że na wezwanie nie zjawi się wystarczająca ilość ludzi. Wtedy staramy się szybko ustalić czy ktoś jeszcze nie może przybyć, a w ostateczności nie wyjeżdżamy do zdarzenia. Zamiast nas wysyłana jest inna OSP. Dlatego szukamy coraz to nowych osób, aby takich akcji bez wyjazdu było jak najmniej a najlepiej w ogóle. Poza roczną niewielką składką i przestrzeganiem statutu OSP oraz obowiązkami związanymi z utrzymaniem gotowości bojowej i porządku w remizie nie będziesz mieć innych obowiązków. Wszystko co robimy w naszej straży, rzeczy takie jak sprzątanie, sprawdzanie sprzętu, sprawy organizacyjne - robimy dla siebie i nikogo do tego nie zmuszamy ani nie otrzymujemy za to wynagrodzenia. Mamy jednak świadomość, że są to pewne obowiązki, które dobrowolnie na siebie nałożyliśmy wstępując do OSP. Sami decydujemy, kiedy to robimy i czy to robimy. Sami decydujemy czy chcemy się spotkać, ćwiczyć czy nie. Od tego zależy nasza sprawność i ocena naszej działalności. Twoje życie będzie wyglądać jak dawniej z możliwością odwiedzenia straży i poświęcenia kilku chwil swojego czasu dla jednostki. Każdą OSP tworzy dobrowolna praca jej członków. Dla wielu ochotników straż stała się z czasem pasją i czymś bez czego nie wyobrażają sobie życia. To właśnie oni tworzą ponad 16 tysięcy jednostek OSP w Polsce.

Jakie będę mieć korzyści, gdy zapiszę się do OSP?

Niestety takie pytanie często pojawia się w ustach osób, które pytamy czy nie chciałyby zostać jednym z nas. Na to pytanie odpowiedź jest prosta - Nic. Takie myślenie nie jest dobre. Nasza działalność nie ma na celu zdobywania zysków. Polega raczej na poświęcaniu się dla innych. Chociaż gdyby spojrzeć na to głębiej to w zamian otrzymasz cenną wiedzę, która może kiedyś uratować twoje życie lub życie bliskich Ci osób. Wielokrotnie otrzymasz wdzięczność osób, którym pomożesz. Zdobędziesz nowe znajomości a jednostka stanie się miejscem, gdzie zawsze możesz przyjść. Straż pożarna cieszy się zaufaniem i szacunkiem. Przynależność do niej jest dla nas dumą i wszyscy dbamy o to, aby utrzymać tak dobrą opinię.

Czy strażak OSP dostaje wynagrodzenie?

Tak. Strażak OSP dostaje wynagrodzenie za każdy wyjazd do akcji ratowniczo-gaśniczej. Wynagrodzenie to jest symbolem wdzięczności od mieszkańców. Wypłacane jest co kwartał. Pamiętajmy, że ochotnik to osoba, która udziela się w straży dobrowolnie nie oczekując w zamian żadnego wynagrodzenia. Większość naszych strażaków wyjeżdżałoby do wezwań nawet bez wynagrodzenia. Co jakiś czas strażacy naszej OSP oddają wynagrodzenia z tytułu wyjazdów do zdarzeń na rzecz naszej straży (zakup sprzętu, rozbudowa remizy). Nie chcemy w naszych szeregach osób jeżdżących tylko dla pieniędzy.

Chciałbym dowiedzieć się więcej o Straży Pożarnej w Jeziornie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jeziornie działa od 1925 roku. Praktycznie w każdym tygodniu można usłyszeć wyjące syreny a wraz z ich dźwiękiem nas spieszących z pomocą. Jednak OSP to nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim ludzie. To my - mieszkańcy miasta tworzymy naszą straż pożarną. Przynależenie do OSP wiąże się z pewnym poświęceniem. Mając pracę, szkołę, własne rodziny wielokrotnie musimy poświęcić swój wolny czas na rzecz kogoś kto potrzebuje pomocy. Nie otrzymujemy z tego tytułu zwolnień z pracy ani ulg. Właśnie to sprawia, że w dzisiejszych czasach niewielu decyduje się na takie poświęcenie. Mimo to nasza straż wciąż działa otrzymując najwięcej wezwań w ciągu roku ze wszystkich dziewięciu jednostek OSP z gminy. Dlatego szukamy osób chętnych do współpracy z nami. Osób, które chciałby zostać strażakiem ochotnikiem. Szukamy osób gotowych na nowe wyzwania oraz gotowych na poświęcenie swojego czasu. Szukamy osób, które razem z nami pomogą tworzyć wieloletnią już historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziornie i przyczynią się do jej dalszego funkcjonowania.

Sprawdź naszą kronikę zdjęć i filmów. Jeżeli lubisz historię z pewnością znajdziesz coś dla siebie w zakładce Historia. Zapraszamy do przeglądania naszej strony www.


 

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie, propozycję, uwagi? Zapraszamy do kontaktu.